2014 Yılı Af Yılı Olacak, Siz de Affa Uğrayabilirsiniz!

Girdiğimiz 2014 yılında ekonominin yol haritası belli oldu. Özelleştirmeden sigorta affına, kentsel dönüşümden teşviklere kadar neler olacağı netlik kazandı.
Bu haber 2014-01-04 12:37:26 eklenmiş ve 5884 kez görüntülenmiştir.
Özelleştirmeden teşviklere, sigorta affından kentsel dönüşüme kadar birçokalandakapsamlı düzenleme yapılacak. 2014 yol haritası belli oldu.
Geçen yıl büyüme ve istihdam başta olmak üzere ekonomide önemli başarılara imza atan Türkiye'nin 2014 yılı yol haritası da belli oldu. 
Bu yıl özelleştirmeden, teşviklere, sigorta affından kentsel dönüşüme, ulaştırmadan altyapıya kadar çok sayıda alanda kapsamlı düzenlemeye imza atılacak. Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve nükleer santralçalışmalarısürecek. Öncelikli olarak GenelSağlıkSigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af getirilecek.
 
ÖZELLEŞTİRMELER DEVAM EDECEK

Yeni yılda yürürlüğe girecek düzenlemeler arasında kredi kartına taksit uygulaması, perakende yasası ve yeni gelir vergisi tasarısı da yer alıyor. 2013 yılında elektrik dağıtım özelleştirmelerinin tamamlanmasının ardından 2014 yılında da üretim özelleştirmeleri gerçekleştirilecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) şans oyunlarının özelleştirilmesine ilişkin süreci tamamlamak için çalışıyor. Doğalgaz Piyasası Kanun taslağı, üniversitelerin ar-ge merkezlerinin yeniden düzenlenmesi, ile taşeron işçinin içinde olduğu bir çalışma paketi bekleniyor.
 
DÖVİZE MÜDAHALE OLDU

Merkez Bankası'nın 2014 yılında uygulayacağı para ve kur politikası stratejisine göre yeni yılda enflasyonun yüzde 5 bandına oturması için çaba harcanacak. Dövizdeki hızlı yükselişe  müdahale edilmeye devam edilecek. Öncelikli olarak ocak ayında 3 milyar dolarlık piyasa dolar enjekte edilecek. 2014 yılında cari açığın frenlenmesi amacıyla kredi büyümesinin yüzde 15'te kalmasına yönelik sınırlayıcı tedbirler alınacak.
 
HURDA TEŞVİKİ BEKLENTİSİ

Toplamda 4 milyon kişinin borçları ya silinecek ya da yapılandırılacak. Hurda teşviklerinin de 2014 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. 2014 yılında vatandaşı yakından ilgilendiren bir diğer adım ise üç çocuk formülünü destekleyecek olan esnek çalışma modeli. Çeşitli alternatiflerin yer aldığı pakete göre kadınlara esnek çalışma modeli getirilecek. Yeni yılda yasalaşması beklenen paket doğum öncesi ve sonrası uzun süreli izin, yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, nakit desteği, evlenmenin teşvik edilmesi gibi teşvikler getiriyor.
 
650 BİN RİSKLİ BİNA YIKILACAK

Türkiye genelinde 6.5 milyon konutu yenileneceği kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2014 yılında da riskli binaların yıkımını gerçekleştirecek. Bu kapsamda kira ve kredi yardımı olarak 1.5 milyar liralık kaynak sağlanması öngörülüyor. 2014 yılında 100 adet alanın daha riskli alan olarak tespit ve ilan edilmesini öngörülüyor. Bu alanlardaki riskli bağımsız birim sayısı ise yaklaşık 650 bin. 
 
TEŞVİKLERE İNCE AYARLAMALAR
 
Ekonomi yönetiminin yeni yılda teşvik paketinin uygulanmasında teknik bir düzenleme yapılabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda bazı sektörlere teşvikler kaldırılırken bazı sektörlere yönelik teşvikler ise yeniden yapılandırılacak. Maliye Bakanlığı 2014 yılında Vergi Usul Kanunu'nun da yeniden yazılmasını planlıyor.
 
PERAKENDE SEKTÖRÜNE DEZENLEME VAR

Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılan perakende ticaretini düzenleyen çalışmanın da yeni yılda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kamuoyunda Alışveriş Merkezleri (AVM) Kanunu olarak bilinen düzenlemeye göre hipermarketler ile üreticiler arasındaki ilişki yasal altyapıya oturacak. Üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen ürünlere ilişkin ödemelerin, teslim tarihinden itibaren en geç 20 gün içinde yapılması gerekecek. Hazırlanan taslağın en önemli noktası ticari plana uygun işletmelere teşvik verilmesi olacak.

ETİKETLER : 2014 af var mı 4 milyon kişiye af vergi affı geliyor vergi affı gelecek mi 2014 sigorta affı pirim affı vergi affı hurda indirimi (GSS) prim borcu affı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
elektirik su abonesi
abdulhakim tunç 2014-02-03 01:15:05
yılar önce almış olduğum arsama ev yaptım ,bir türlü elek su abonesini alamadım nereye gittiysem vermediler kece kondu diye dibimdeki komşunun elek var benim yok her vatandaşgibi benide hakımvar abonelerimin verilmesini istiyorum sizden rica ediyorum allahınızı seviyosanız .sizden tek isteğim abone.
vergi affı
sertac 2014-01-04 15:38:03
2014 te esnaf için vergi affı da istiyoruz...borcumuz 6111 sayılı kanunda 2 kez ödenemedi..daha düzgün...ödenebilir bir uygulama ile esnafın yüzü gülsün...işimize gücümüze bakalım...
Toplam 2 yorum. Tüm haber yorumlarını okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

Yazarlar

Anket
63. Koalisyon Hükümetini hangi partiler, nasıl kurmalı?
AK Parti - CHP
AK Parti - MHP
AK Parti - HDP
CHP - MHP - HDP
CHP - MHP (HDP Dışarıdan Destekli)
CHP - HDP (MHP Dışarıdan Destekli)
CHP (MHP ve HDP Dışarıdan Destekli)
Erken Seçim Yapılmalı
GÜNDEM
Meb Oyunlar
Üniversite Haberleri
Işid Teör Örgütü
Facebook
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Süper Lig
Maç Sonucu
SİYASET
Findeks kredi notu
Cumhurbaşkanı
Ahmet Davutoğlu
Tayyip Erdoğan
GÜNCEL
Seçim Anketleri
Mobil Site
Öğretmen Ataması
Altın Döviz
HABER
Son Haber
Eğitim Haberleri
Son Dakika Haber
Personel İlanları
MEDYA
Gazete Manşetleri
Survivor All Star
Medya
Gazete Tirajları
MAGAZİN
Program Reytingleri
Nihat Doğan
Nur Yerlitaş
Haber Sitesi46MEDYA

SON DAKİKA HABERLER

 Mobil Android Mobil IOS Mobil

Seçim Anketi İyad Üyesi İhlas Haber Ajansı Sanal Basın Güvenli İnterneti Destekliyoruz